KORELİ KADINLARIN İLGİNÇ SAÇ MODELLERİ ( BİRAZ DA TARİH ÖĞRENELİM)

22 Eyl

Tacir dizisindeki esas kızı oynayan Da-nyung karakterini izlerken içimden saçlarıyla ilgili bir şeyler yazmak geldi. Ben örgülü saçı çok severim, e malum geleneksel Kore saç modellerinde örgüsüz saç bulamazsınız. Ama bu demek değil ki tek tip saç modeli var. Bekar ya da evli olmaktan tutun da sosyal statüye kadar pek çok gerçek kadının saçını bağlama tarzını değiştiriyor. Sadece kadının saçına bakıp pek çok şey anlayabilirsiniz. 

Misal Da-nyung’u 25 bölümdür uzun saçlarını arkadan dümdüz örülü olarak gördük. Hatta aşağıdaki resimde saçlarını iki yandan ince örmüş ve onları arkadaki asıl örgüyle birleştirmiş. Bubekar olduğuna işaret. Örgünün ucuna taktıkları kurdelelerden da gözümü alamıyorum nedense. (Aynı şekilde evlenmemiş genç erkekler de saçlarını arkadan örüyorlar ama onlar bir de alınlarına bant da takıyorlar, mesela Sang-ok’un erkek kardeşini hatırlarsınız)

Bu saç tarzının adı daenggi meori. Daenggi örgülerin ucuna taktıkları kurdeleden geliyor. Meori ise baş demek.

danyungun saçlarına odaklanalım lütfen

Yukardaki resimleri seçmemin başka bir nedeni de var. Malum, Sang-ok kıza çıkma teklif ediyor. Orada buluşalım burada buluşalım… Taciz etme uleyn kızı. Hahah, durum böyle değil tabii ki.

Dizinin en son 25. bölümü yayınlandı ama merakımdan 26. bölümün de başını izleyeyim dedim. Ne yalan söyleyeyim şimdiye kadarki bölümler içinde en çok şaşırdığım bölüm 26. bölüm oldu, pazartesi fırsatınız varsa kaçırmayın derim. Nerede kalmıştık…

danyungun başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi

Yukarıdaki resimde arkadan örülen saçın topuz şeklinde kıvrılıp uzun ve kalın saç çubuklarıyla sabitlendiğini görüyorsunuz. Bu evli bir kadın olduğunu temsil ediyor. Hatta o saç çubukları (o tokaların adı binyeo) çeşit çeşit oluyor ve Kore kadınlarının nadir aksesuarlarından biri olduğu için kalitesi kadının zenginliğine ya da saygınlığına işaret ediyor. (Bununla kulak karıştırmak konusunda okuduğum şeyleri size anlatıp tadımızı kaçırmayalım, ıyy.)

Bir erkeğin bir kıza binyeo vermesi ona evlenme teklif ettiği anlamına gelirmiş.

Yemeklerin içinde zehir var mı diye gümüş kaşık batırdıklarını dizilerde görmüştüm, aynı amaçla gümüş binyeolar da kullanılıyormuş.

gelin danyung

Bu da evlenirken yapılan saç modeli. Tepesindeki süsün adı jokduri imiş. Dışı siyah ipek, içi de pamuk ya da kağıtla dolduruluyormuş. Yanlara da iki küçük kilim attık mı tamamdır 🙂

daejanggeum003sy2

Hatırlarsınız Saraydaki Mücevher gibi pek çok tarihi dizide evli kadınların ya da saraydaki yüksek rütbedekilerin saçları ise örgüyü taç gibi başına dolamış haldeydi. Bu saçlar ne kadar kalınsa kişinin o kadar yüksek rütbeden olduğunu anlayabilirsiniz.

Bazen başın tepesine bir yastıkçık koyup peruktan yapılma örgüyü onun üzerine sarıyorlar. O zaman tabii ki daha şaşalı duruyor. Mesela kraliçe ve kral annelerininki. Onlar artık son boyut oluyor, neredeyse kafanın üstüne bir kafa daha koymuş gibi. Ve saçların orasına burasına taktıkları süsler de daha fazla oluyor.

gisaeng tarzı

Gi-saeng denen erkekleri eğlendiren kadınlar ise kalın saç örgülerini (ki o kadar kalını ancak perukla mümkün)  garip topuzlarla başlarının üstünde taşıyorlar. Aşırı süslü tokaları da cabası.

Yukarıdaki resimlerden soldaki Hwang Jin Yi filminden. İzlemedim ama Song Hye-kyo’yu o saçla görüp unutmak mümkün değil. Sağda da Sungkyunkwan dizisinde malum kiseng kılığına girmece mevzuları esnasında 🙂 O dizideki meşhur kiseng Cho-sun’un abartılı saçlarını hatırlamışsınızdır.

Evlenen kadınların saçlarına girsem mi girmesem mi bilemedim. Evlenen kadın deyince aklıma hemen Goong’daki kızın evlilik töreni ve tabii gerdeğe girerkenki (!) koca boynuzlu saç modeli geldi 🙂 O boynuzlar da (ne diyeceğimi bilemedim) eskiden saçtan yapılırmış, ama sonra hem çok ağır oluyor diye hem de saç israfı olmasın diye tahtadan yapıp siyaha boyamaya başlamışlar.

goong şin çeyangın saçını açmaya çalışırken

Koreliler Konfüçyüs öğretisine ters düştüğü için vücutlarının bir parçası olan saçlarını  normalde kestirmiyorlarmış. E peruklar için de birileri saçlarını kestirmek zorunda. Bir dönem bu peruk yapımı bu nedenle yasaklanmış. Hatta bu yasak döneminde ille bir şey takacaksanız jokduri takın demişler.

Zaten bu peruklar (gaçe) çok ağır oluyormuş. Okuduğuma göre 3-4 kilo kadar. Hatta çok eskilerde 13 yaşındaki bir gelinin bu perukların ağırlığı yüzünden öldüğü de olmuş. Tarihi dizilerdeki kadın oyuncular bu konuda çok sıkıntı çektikleri için bazı yönetmenler bu peruk kısmını kullandırtmayabiliyormuş.

Tabii o kadar saç biraz da pahalı oluyor. Bazı fakir aileler gelinlerine bu gaçelerden hazırlayabilmek için 6-7 sene harcarlarmış.

 

Kore dizilerini ilk izlemeye başladığım zamanlar en garip gelen şeylerden biri de kadınların ve erkeklerin saçlarıydı. Özellikle de sageuk denen tarihi dizilerde. Bugün biraz kadınlarınkinden bahsetmiş oldum böylece. Erkeklerinkine de belki sonra değiniriz.

Daha fazlasını öğrenmek isteyenlere:

  • Korea Tourism Organization: Kore kıyafet, saç ve takıları.
  • Geleneksel bazı saç modellerinin nasıl yapıldığını gösteren bir video.
  • Ask a Korean: Saç modelleri- Korece isimleriyle.
  • Dizilerden örneklerle hanbok ve saç örneklerini anlatan bir blog.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: