KADIN POLİS – DOMO

22 Eyl

Kore dizilerinin bana kattığı ilk şeyin önyargılarımdan kurtulmam olduğunu sanıyordum. Çünkü bundan 2, 3 sene önce Çin, Kore, Japonya benim için aynıydı. İlk Kore dizisini gördüğüm zaman nasıl burun kıvırdığımı çok iyi hatırlıyorum. Demek ki dersimi alamamışım. Damo’ya da burun kıvırdım. Hem de bir kere iki kere de değil, defalarca. Televizyonda, internette her görüşümde dalgamı geçtim: Adamlar abartılı bir şekilde havalarda uçuyorlar, suların üstünde yürüyorlar. Görüntü kalitesi kötü. Dublaj iğrenç. Her şey karanlık.. Saydım da saydım. Ve sonra 5’er dakikalık izlemeleri bir kenara bırakıp tam bir bölüm izledim. Her şeyin o kadar hızlı bir özetini yapmışlar ki o bölümde başım döndü. Karman çorman oldum. Ama yine akıllanmadım. Sonra son 5 bölümünü izledim ve fena dağıldım. Damo görebileceğiniz en karamsar, en umutsuz dizilerden birisiymiş. İşte yine tipik bir Kore dizisiymiş meğer, en afillisinden! Damo ağlatırmış, başlarda gülüp dalga geçtiğiniz en komik karakterine kadar..

Damo-poster

Başları sıkıcı mı? Bence atlana atlana geçilebilir. Ama zaten 14 bölümlük olduğu için, başları da atlayarak geçince kısa sürede olaya girebilirsiniz. Diğer karamsar dizilerden farklı olarak burada izleyici olarak her şeyi en baştan biliyorsunuz. Yani izlerken en ufak umut olmadığını bilerek izlemek insanı daha beter mahvediyor. Diziyi izlerken kaç defa Allah kahretsin! Allah kahretsin! diye takılmış plak gibi sayıkladım ben de bilmiyorum. Bu senaryoları yazan insanları sıra dayağından geçirmek istiyorum. İzlerseniz anlarsınız neyi kastettiğimi.

Dublaj kötü mü? Berbat. Oyuncuların gerçek sesleri muhteşemmiş. Hele kızı seslendirenin kulak tırmalayıcı bir sesi var. Lütfen ya internetten indirin, ya da şuradan alt yazılı olarak izleyin.

Lee Seo Jin burada Savcı Hvangbo (Hwang-bo) rolünde (genç efendiymiş-peh peh peh). 15 yaşındayken çaresiz bir anında karşısına 7 yaşında bir o kadar çok çaresiz olan bir kız çıkıyor. Kız çaresiz çünkü abisinden ayırdılar onu. İşte lafı ağzından cımbızla çektiğimiz Çayok/Çayong (Chae-ok); Ha Ji Won bu kızı oynuyor (100 days with Mr. Arrogant’taki kız). Hvangbo kızı sahipleniyor, bir nevi beraber büyüyor, beraber savaşıyor, bazı duyguları beraber öğreniyorlar. Oğlan savcı oluyor, kız da Damo yani kadın polis oluyor, ama hala adamın hizmetindeki hizmetçi Kim_Min_Joonstatüsünde. Ve bir gün karşılarına çetin ceviz bir düşman çıkıyor. İşte o zaman herkes ağlamaya başlıyor. Kim Min Joon burada muhteşem bir iş çıkarmış, üstelik ilk dizisi olmasına rağmen.  Zaten MBC’nin en iyi yeni oyuncu ödülünü almış bu rolüyle. Karşınızda isyancı Sungbak Jang (Jang Sung-Baek). Adı herkesin hafızasına kazınacak. Abartmak istemiyorum aslında. Ama iki erkek karaktere birden takılıp kalıyorsunuz, ikisinin de nasıl onurlu olduklarına sonra onurlarını nasıl çiğnediklerine şahit oluyorsunuz. Hazmedemediğim şey Sungbak Jang gibi zeki birinin nasıl olur da öyle adi insanların sözünü dinlediği.

Pekala; yasalar mı, intikam mı, aşk mı, vicdan mı? Hangisi ağır basacak? 3 ana karakterin vereceği  her basit karar sadece birbirlerinin değil, onlarca insanın da ölümüne sebep olabilir. Olacak…

 

Ne olduğunun önemi yok, sen ve kardeşin birlikte olmalısınız.

Beklenmedik bir kader..

Değersiz bir aşk..

Hiçbir zaman unutma, sadece benim için yaşa!

 

İşte son bölüm bu sözler eşliğinde bitti. 14. bölümde, son ana kadar milyon tane üzücü olay vardı. Son ana kadar dayandım. Ama dizinin son dakikasında yine ağlamaktan helak oldum. Sonra bir an kendime şaşırıp durup gülümsemeye başladım. Mutlu bitti bence…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: