JAPONLARIN ŞİRİNLİK MERAKI

22 Eyl

Japon popüler kültürü nereden bakarsanız bakın “şirin” ya da Japonca’sıyla “kawaii” kavramı üzerine kurulu. Giyim tarzından animelere, dizi ve filmlere, mangalara, ev eşyalarına, oyuncaklara, aksesuarlara, yiyeceklere, cosplay’lere, hatta bazı şirketlere kadar. Şirin şey merakı 40 senedir Japonya’yı kasıp kavuruyor. Tüm bu tantananın “şirin el yazıları” ile başladığını tahmin eder miydiniz?

Bir şekilde bir Japon ya da Asyalının yazısını/ defterini görmüşsünüzdür. Genelde bu sadece yazıdan ibaret değildir, mutlaka bir gülen surat, küçük resim, kalp, yıldız vs eklerler. İşte şimdilerde telefon mesajları, msn vs yüzünden tartışılmakta olan bu garip yazı stili Japonya’da 1970’lerde genç kızların şirin yazılarıyla başlamış. Geleneksel Japonca karakterlerde çizginin kalınlığı değişkendir, oysa genç kızlar tükenmez kalem kullanmaya başladıktan sonra yazı tarzı tamamen değişmiş. Ayrıca karakterleri daha yuvarlak ve büyük yazmaya başlamışlar. Yazının orasına burasına serpiştirdikleri resimler o kadar çoğalmaya başlamış ki yazıları resimden okunamaz hale gelmiş. Bu yüzden o dönemde bu tarz yazılar bazı okullarda yasaklanma raddesine gelmiş.

Her meşhur olanı medya ve şirketler fark eder malumunuz, bu “şirin” konusuna da eğilmişler. İş pazarlamaya gelince ortaya hemen şirin karakterler atılmış, ki Hello Kitty ve Pokemon örneklerinde olduğu gibi. Hatta uçaklarını bile Pikaçu resimleriyle süsleyenler mi dersiniz, yoksa resmi birimlerin kendilerine şirin maskotlar bulmalarını mı söyleyelim.

japon uçağında pikaçuHello Kitty vantilatör

Sadece giysi ve aksesuarlarla da sınırlı kalmamış olay ve iş davranışları değiştirmeye kadar gelmiş. Kızlar daha sevimli ve masum (eşittir çocuksu hatta bebeksi) görünebilmek için her şeyi yapmışlar ve yapmaktalar; bilerek salakça davranmak, sürekli kıkır kıkır gülmek, ince bir ses tonuyla uzatarak konuşmak (Ne dediğimi anlamak için bizdeki aşkııııım diyen liseli kızları hayal edebilirsiniz), yalancıktan sinir krizleri geçirmek gibi… Yani hepsi tipik birer romantik komedi kızı olmaya başlamış. Sanki bir “Barbie Bebek İmparatorluğu” kurmaya çalışırcasına.

Bir de müzik endüstrisinin bu “kawaii” çılgınlığını daha da teşvik etmesi durumu var. Yaşları sürekli gençleşen genç kız grupları makyajlarını yapıp rengârenk giysilerini giydikten sonra kameralara masum bakışlar fırlatırken, şirin olduklarını düşündükleri dansları yapmaları gibi.  Bu o kadar meşhur oldu ki, arkadaşını toplayan bir grup kurmaya çalışıyor ya da beğendikleri grup gibi davranmaya.

Bu gençler sorsanız hayvanlardan panda ya da penguen, arabalardan Mini Cooper ya da Toyota Prius severlermiş (Diyenlerin yalancısıyım). Çünkü bilim adamlarının araştırmalarına göre şirinlik en çok “yuvarlak hatlar, yumuşaklık ve sakarlıkla” ilişkilendiriliyor. Kırılgan ve muhtaç bir görünüm de beraberinde gelebiliyor. İlginçtir ki, Japonlar bağımsız olmak yerine “bağımlı” olmaktan hoşlanıyor…

İlk bakışta bana da hoş gelmişti bazı şirinlikleri. “Ay ne şirinler” dediğim çok olmuştur. Ama adamlar her şeyde olduğu gibi bu konuda da feci şekilde abartıyorlar. “Tom tom tomato-chan” şeklindeki şirin şarkılarının videosunu izlediğimde garip bir dehşete kapılma hissi olmuştu mesela. Bu insanlık nereye doğru gidiyor diye düşünmeden edemiyorsunuz.

şirin yemek

Bu “şirin” fırtınadan tek nasibini alan Japonya değil; Çin, Güney Kore, Tayvan gibi Asya ülkelerini etkisi altına aldıktan sonra artık Avrupa’ya doğru da sıçramaya başladığı malumunuz. Bir etrafınıza bakın derim, belli mi olur!

Ayrıca: Japon dizilerinde sıkça kullanılan bir kelime oyunu var. Kawai yerine korkunç anlamına gelen “Kowai” kelimesini kullanıveriyorlar. Aklımızda…

Bir de: Şirin şeyleri topluca bulabileceğiniz bir site.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: