CAPITAL SCANDALLLLLLLLLLLLLLLLLLL

22 Eyl

capital scandal poster

Kore dizisi seven bizler bir Kore dizisinin hangi özelliklerini seviyoruz? Vereceğiniz cevapların hepsini bu dizi barındırıyor işte… Artık tüm ünlü-kaliteli Kore dizilerini izlediğimizi sanıyorduk değil mi, cık, mesela bunu atlamışız işte. Vakti zamanında kim’cim buralarda “Değeri anlaşılamamış bir dizidir bu” diye çırpınırdı, sonra sanki bana bir deja-vu yaşatmayı görev edinmişcesine bir arkadaşım aynı bu cümleyi kurdu-ama tıpkısının aynısını. İşte o zaman dank etti ve değerini anlamaya karar verdim 🙂 Şimdi sana sesleniyorum ey Kore-dizi-sever-arkadaş! İzle bak, pişman olmayacaksın.

2007’de KBS2’de yayınlanmış 16 bölümlük bir romantik komedi. Böyle söyleyince gevşek bir dizi sanmayın, komedisinin tadı damağınızda kalıyor, ah keşke biraz daha cıvıtsalardı dedirten cinsten. Çok eğlenceli, sürükleyici, kendine bağlıyor ve en önemlisi yine masum ama yine zor bir aşkı barındırıyor (Yani tam ağzımıza layık). Replikleri akılda kalıcı. Şarkıları eğlenceli, eşlik edilesi ve ortama uygun. Oyuncuları (Kang Ji-hwan ve Han Ji-min) zaten sever ve sempatik bulurduk. Karakterler empati kurulası. Sahneler geri dönüp dönüp defalarca izlenesi. Gibi gibi. Tek kusurumuz Türkçe altyazılardaki kopukluk. İndirip izlemek isteyenleri şöyle alalım. İzlemiş olanlara da güzel güzel desktop resimleri gelsin.

Başlangıç için: “Guguk kuşu?” “Guguk kuşu yuvasına uçtu” “Sorgulanıyor olabilirsin, kaçman gerekebilir, o yüzden ayakkabılarının bağcıklarını bağlasan iyi edersin…” Korkmayın spoiler yok… Mu acaba?

Bu arada açılış jeneriği çok başarılı yahu. Yani diziyi izlerken arada jenerik giriyor ya, normalde çok kızarım ama bu dizide her seferinde büyük bir ilgiyle jeneriği izledim (çarpı 16 diyelim hahah). Açılış şarkısının da payı büyük tabii.

capital scandal jenerik

Konu

Chosun’un (Eski Kore) Japon işgali altında olduğu dönemlerde geçen bir hikaye. Babası bağımsızlık uğruna hayatını kaybeden öğretmen kız Na Yeo-kyung da bu yola baş koymaya karar vermiştir. Ancak ilk görevinde ona teslimatı yapacak adamı karıştırır. Çantası çalınan-hem de bir kadın tarafından!- çapkın adam Sun Woo-wan kızgındır. Bir sarhoş anında başkentteki tüm kadınları kısa sürede etkileyebileceğini öne sürerek fark etmeden boyundan büyük bir iddiaya girer ama sözü geçen kadının Na Yeo-kyung olduğundan bihaberdir. Olaylar Japon polis memuruLee Su-hyun ve genel evin en meşhur gisaeng’i Cha Song-joo’nun da dahil olduğu bu dörtlü arasında geçiyor.

Karakterlerle ilgili kısacık… (Bu kadar spoiler kadı kızında da olur)

Karakterlerin içinde izlemesi en keyifli olan şüphesiz Sun Woo-wan karakteri. Na Yeo-kyung konusundaki hassasiyeti görülmeye değer. Kıza bir şey olacak diye adamın ödü kopuyordu, uykuları kaçıyordu. Hele bir sahne vardı, sinsi polis dedektifi Yeo-kyung ve Song-joo’yu cinayetin işlendiği mekana zorla götürtmüş, aklınca oyun oynuyordu. Sun Woo-wan’ın bir hışımla içeri girip Na Yeo-kyung’u arayışı vardı ki görülmeye değerdi. Orada kız o esnada vitrin süsünden başka bir şey değil, olay onunla alakalı falan değil ama Woo-wan can hıraş kıza iyi olup olmadığını soruyordu. “Tey Allahım yarabbim, koyun can derdinde kasap et derdinde” dedirten bir sahneydi öte yandan adamın samimiyetini çok başarılı bir şekilde gösterdiği için inanılmaz takdir edilesiydi.

Tabii Sun Woo-wan gibi çapkın bir karakter kıza kaç defa kendisiyle ilgili hislerini sorup olumsuz yanıt aldı, ben sayamadım valla. O kadar çok kere. Yine de biliyoruz ki ne kadar reddedilirse dizi her zaman o kadar merakla beklenir. Tüm dizi boyunca kumrular gibi oynaşan bir çift olsalar izlemek istemezdik. Ayrıca bu olumsuz cevaplar sonradan gelebilecek olumlu cevapları daha bir değerli hale getiriyor her zaman.

jirashi-bu birjirashi-bu iki-utandılar yazık

Oyunculardan bahsetmişken, bu makarnanın sosunun o az miktardaki ama kıymetli şekerinden de bahsedeceğim. Woo-wan’ın Jirashi dergisindeki iş arkadaşları olan üçlü. Kamera onlara döndüğü an kahkahayı basıyorsunuz. Adamların işi gücü haytalık. Tam ciddi konular konuşuluyor, sonra sahne değişiyor bakıyoruz adam karpuz çekirdeğini kağıda çizilmiş hedefe tükürmeye çalışıyor. Böyle anlar masaj yapılmışcasına gevşetip sandalyeme yayılmamı sağladı. İşleri güçleri sahtekarlık. Bir rol kesiyorlar, heceleye heceleye, kendimden geçiyorum zaten onları izlerken. Bir yerde kızı kandırmaya çalışıyorlardı: “Woo-wan reddedilmiş, kim tarafından olduğunu söyleyemem, başı Jo, sonu Ja, ortadaki eksik bölüm de Ma” Kıza kolaylık olsun diye Jo Ma Ja’yı tamamladılar sağolsunlar, hahah. Beni güldürerek görevlerini başarıyla tamamladılar yani.

e ben ne yapayım diyen ama aslında tüm iş başının altından çıkan song-juGisaeng’lere gelince, aşinayız artık.. Gerçi şimdi düşününce bizim Sungkyunkwan Skandalı’ndaki gisaengimizin nesi eksikti? (Kendime cevap: Fazlası bile vardı, bir kıza aşık olmuştu mesela hahah) Görüldüğü üzere iki dizi de skandal (!), iki dizi de gisaeng kaynıyor 🙂

Sonraa.. Sachiko karakteri. Japon polis amirinin karısı. İsminin geçtiği her cümlede sayko  kelimesi de mecburen eşlik ediyor 🙂 Kadın gerçek bir sayko. Durup durup aniden kahkahalarla gülüveren bir saçmalık abidesi. Kadının gencecik çiçek gibi bir kızı var, yanında diyor ki hangimizin daha genç olduğunu anlayamıyorlar. Heee tabi tabi. Böyle insanlar var gerçekten, düşman başına.

sachiko manyağı

 

Sevdiğim Bölümler (İzlemeyenlerin kaçışacağı asıl bölüm)

 • Sun Woo-wan’ın bardak tutuşu. O serçe parmağı havada tutup havalı bir şekilde içtiği tüm sahneler favorim…

serçe parmak hahaha

 • Biz susalım, şimdi yumruklar konuşsun. Tabi şimdi bu iki yumruğu karşılaştırmam mümkün değil. İkisi ayrı kulvarlarda yarışıyor 🙂 Ama ikinci yumruğun hikayesi ayrı komikti. Bu manyak dergi ekibi Woo-wan’ın kıza aşık olup olmadığını test etmeye çalışıyorlardı: “Kız şu an savunmasız nasılsa, bir kere yatan herkesle yatar.” Çaaaaat, hahah, çok komikti o bölüm.

bu yumruk bir ulusu kurtarabilirwoo-wan celallenir

 • Şu diyalog sizi sizden alır:

“Korkak, şüpheci ve pişmanlıkları olan kişilerden hoşlanmam”  “Değişebilirim”

“Hoşlandığım biri olduğunu söylemiştim” “Onunla kavga edip sonra seni kazanabilirim”

 • Dizinin sonunda kim değişti? Dizinin başındaki tahminleri gözden geçirelim 🙂

vatan millet sakaryawoo-wan böyle olabilir mi, bu demode kıyafetle mümkün değil

 • “Bana devrimin ne olduğunu öğret, ben de sana aşkın ne olduğunu öğreteceğim” Bu replik gelmiş geçmiş en iyi Kore dizisi replikleri içinde ilk üçe oynar bence 🙂
 • anne mi ben anlayamadımBu nasıl bir anne böyle? Ne kadar düşünürsem düşüneyim aklım almıyor hahah. Neyse en azından kızının aşk hayatından haberdar.
 • Anne dedim de aklıma geldi. Dizideki bağımsız savaşçı oğlan vardı ya. Ben onu çok seviyorum yav, özellikle Efsane Prens’teki Jumong’un oğlu Yuri rolünde zaten pek sevimliydi, birkaç sene içinde de maşallah pek bir kilo alıp toparlak bir oğlan çocuğu olmuş. Zaten oğlan çocuklarının öyle tosuncuk olanları makbuldür hahah.
 • Ha bir de Sun Woo-wan’un babasını da çok sevdim. Ben de herkesi seviyorum yav.
 • Sun Woo-wan ile Song-joo’nun tanışma hikayesi çok eğlenceliydi 🙂 Tam onların karakterine göre…
 • “Eğer bir daha benden kaçarsan, hvaaak…” “Hvaaak, ne?” “Hvaaak, seni öperim.” “Ayyy” Hahahhahha.
 • Na Yeo-kyung “Ben Cha Song-joo ile karşılaştırılamam bile” dediğinde Sun Woo-wan büyük bir gazla onu övmeye başlamıştı: “Neden olmasın, senin kendine has bir şirinliğin var!” Tabii sonra amacından sapıp Song-joo’yu ve kusursuz vücudunu, 90-60-90’ını övmeseydi iyiydi ama neyse 🙂
 • Sun Woo-wan kızın bedenini tahmin etmeye çalışırken… Ben bu sahnede bayıldım galiba 🙂 En iyi ilk 3 sahne listeme girer.

kyaaa diye buna mı deniyordu

 • “Senin o pırıl pırıl gözlerini gördükten sonra daha fazla yalan söyleyemeyeceğim. Aslında beni çıktığım kızın abisi dövdü” Hahahah, Woo-wan’dan Miyuki’ye inciler… Benim film koptu bu laftan sonra. (Hani yalandan da değildi)
 • Bisiklet arkası seyahat, beraber ite kaka yapılan maç, korkup ağladığında yaslanacak sıcacık omuz, kumsalda sakin gezinti, gece yarısı özel dans dersi… Jo Ma Ja’nın bunca şeyden sonra içinin erimemesi için insan değil taş olması lazımdı zaten. 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: