BAKER KING

22 Eyl

Baker King Kim Tak Gu poster

Bugün Kim Tak-goo’yu izlemeyi bitirdim. 30 bölüm olduğu için, uzun süren her dizide olduğu gibi bu dizide de karakterlere o kadar bağlanmışım ki. Hatta özel bölümü vardı, ona da azıcık göz gezdireyim demiştim, bir baktım 1 saat geçivermiş onu da bitirmişim 🙂 Hatta bir kez yetmedi, üst üste iki kez izledim. Özel bölüm bile sürükleyiciydi yahu. Bu dizinin Kore’de reyting olarak %50’yi geçmesine hiç şaşırmadım. Düşünsenize Kore seyircisinin yarısı izlemiş resmen, Koreli ahjummalarla dizi zevklerimin ne kadar uyduğunun bir başka göstergesi daha…

İlk olarak Tak-goo bebeğim, seninle tanıştığıma çok memnun oldum 🙂 Ben bir dizinin başrolünü seversem diziyi de severim zaten. Yoon Shi-yoon’u ilk izlediğim diziydi ve adam çok güzel gülüyor yahu. Bir kere anlaşalım, güzel gülen insan kötü olamaz.(Bu biraz Leyla ile Mecnun’daki çay içen insan kötü olamaz repliğine benzedi) O güldükçe  benim de gülesim geliyordu, insan neşe doluyor, çiçekler açıyor… Yok, o kadar değil tabi hahah. İşin ilginç yanı, adam çok da güzel ağlıyor, bak sen şu işe. Onun olduğu bir acıklı sahnede hıçkırarak ağladığım bile oldu. En son ne zaman böyle ağladım hatırlamıyorum. Yani işin kısacası onun olduğu her sahne benim için çok hoştu.

Tak-goo’yla ilgili neleri sevdiğimi düşündüğümde gülmesi, ağlaması, sürekli mutlu olunacak bir şeyler bulması dışında.. Yumuk gözleri var mesela, burnu dümdüz, tenini fark ettiniz mi bilmiyorum ama kızlarınkinden daha pürüzsüz, dişleri de çok güzeldi (Sanki at bakıyoruz tövbe tövbe). Hatta başlarda çok garipsediğim ergen sesine bile sonlarda bayılıyordum. Allah sahibine bağışlasın diyerek diğer konulara geçelim.

Dizi başlarda resmen Türk filmi gibiydi. Kırsal kesimde olayın geçmesi, ilişkiden bir gün sonra hamile kalıp öğürürken görülmeler, hızlı sahne geçişleri, üç yıl, beş yıl sonra muhabbetleri, aile içi entrikalar, kim kimin anası babası sonradan öğrenmeler, gözlerinin görmemesi, bir dolu Yeşilçam tadında muhabbet vardı yani.

Bence bu dizinin yakaladığı başarının nedeni biz Türk izleyicilerin Kore dizilerini sevmesindeki en önemli etkenle aynı: Masumiyet. Ortada bir sürü entrika dönse de bazı iyi karakterler var ki her şeye rağmen inanılmaz masum kalmayı başarabiliyorlar. Misal Tak-goo.. Artık bir yerden sonra onu iki yanağından güzelce mıncırıp “Seni bizim eve götürsem gelir misin?” diyesim gelmişti (Bakınız: Pınar Sosis reklamı).

Konudan bahsetmeyeceğim, ben neredeyse tüm sahneleri bilerek izlemeye başlamıştım, bence en güzeli hiçbir şey bilmeden başlamak. Aile dizilerinden hoşlanıyorsanız sizin için güzel bir seçim olacak.

İzlemek isteyenler için: doramaxyeppudaa

 

Sevdiğim Bölümler

(Diziyi izleyenler için)

 • Tak-goo’nun ağladığı tüm bölümler harikaydı. Mazoşist misin yoksa sadist mi diyor olabilirsiniz ama, benim için ağlatabilen dizi mükemmel dizidir.
 • Küçük Tak-goo hiç fena değildi. Özellikle “İnçon kıyılarında soda içerken” şeklindeki o garip şarkılı dansı harikaydı. Her seferinde adını söylerden “Tak-goo ismi pinpondan gelmiyor, ulvi bir anlamı var” mealindeki o fiks konuşması da çok hoşuma gidiyordu. Bir de küçüktü müçüktü ama cesurdu Allah için, ekmek çaldıktan sonra parasını ödemek için erkekçe çalışmıştı neticede…
 • Küçük Ma-jun’u oynayan çocuk çok başarılıydı. Her seferinde ağzını burnunu kırasım geliyordu ki bu da rolünü iyi oynadığını gösterir.
 • Tak-goo’nun geçiçi olarak kör olduğu sahneler mükemmeldi, o haliyle ekmek yapmaya çalışması, acıklı ötesiydi. Tabii burada altta çalan müziklerin katkısı çok büyük. Yeri gelmişken onlardan bahsedeyim.

kör tak-goo ekmek de yaparkör tak-gooyu izlerken

 • En sevdiğim dizi müziği: Kı Saram (O kişi)
Bu şarkıyla ağladım, bu şarkıyla güldüm. Dizinin şah damarıydı.
 • İkinci en seviğim şarkı da şu: Hope Is a Dream That Never Sleeps. Bu şarkıyı Super Junior’dan Kyu-hyun söylemiş, şarkıyı çok sevdiğim için araştırırken buldum ve çok şaşırdım, eğer bu Kyu-hyun’sa ben bu adamı gece gündüz dinlerim. Su-ju’yu sevmek için bir başka neden daha çıktı.
 • Yoo-kyung’un Tak-goo’ya aldığı şapka. İçinde “Fırıncılar kralı Tak-goo” yazıyor 🙂 Ne hoş bri hediyeydi.

tak-goo şapka

 • Tak-goo’nun taksi serenadı vardı bir de.. Ne tatlı çocuk ya. Edith Paypı 🙂
 • Tak-goo Yoo-kyung’a geçici olarak da olsa veda ederken kız “Tak-gooya” deyince dayanamayıp çat diye nasıl döndü. Breh breh breh.
 • Bir keresinde Tak-goo Mi-sun’a “Sen tanıdığım tüm kadınlar içinde en iyi üçüncüsüsün” demişti. Cık cık cık. Bir kadına en söylenmeyecek laflardan birisi. Gerçi daha kötü gaflar duymuşluğumuz da yok değil.
 • Pal-Bong fırını ne güzel bir yerdi. Aile ortamı, öte yandan disiplin, ama hep insaniyet.. Ekmek kokan, insanın içini ısıtan özel bir ortam. Yarışmaları merakla beklerdim. Bir defasında Tak-goo ve Ma-jun cezalarını iptal ettirmek için birkaç gün elleri birbirlerine bağlı gezmişlerdi. (Not: Alttaki sahneyi sevmemin tek nedeni ellerinin bağlı olmasıdır) Elleri bağlıyken üzerindekileri nasıl çıkaracaklar sorumun karşılığı da bu resim: İpi çamaşır askısı olarak kullanarak tabii ki.

eller bağlı

 • İnsan tek başınayken yoruluyor, bir de bağlı bağlı zor olur 🙂 Uykuyu hak ettiniz.

eller bağlı uyku

 • Bir gangsterin şu repliği beni bitirdi: “Bu dünyada bilinen üç büyük yalan vardır. Birincisi asla evlenmeyeceğin bir kıza evlilik sözü vermek. İkincisi ölmek üzere olan yaşlı bir adama çok yaşayacaksın demek. Üçüncüsü Kim Tak-goo’nun bir daha kimseyle kavga etmeyeceğini söylemesi”
 • Tak-goo’nun ilk müşterisi olan, ilk ekmeğini yiyen çocuk. Ne tatlıydı. Ve ne kadar motive ediciydi.
 • Dizinin en etkileyici sahnesi şüphesiz büyük kavuşmanın yaşandığı sahneydi: Uri Tak-goo, ulcimaaa (T_T), ya da vazgeçtim en iyisi ağla 🙂

büyük buluşma

 • Ma-jun’un Yoo-kyung’a olan ilgisi başlarda hastalıklı olsa da çok ilginçti. “Niye bende ısrar ediyorsun? Bir sürü başka kız var.” şeklindeki klasik kız sorusuna cevaben Ma-jun şöyle demişti: Çünkü istesem de seni elde edemem.
 • En koptuğum sahnelerden biri de buydu. Tak-goo baktı o koca dosyalar kuru kuru okunmayacak, sekreterlerden renkli kalemler istemişti. Bari altını çizerek okuyayım diye düşündü zavallım.

renkli kalemler

 • Ma-jun’un muhteşem bir repliği vardı: “Özür dilerim. Doğduğum için…”
 • Yoo-kyung’un fettan değişimi de göz doldurdu hani…

yoo kyung değişim

 • Ama hiç bir karakter Ma-jun’un annesi kadar kötü kadın olamaz. Dizide tokat atmadığı kimse kaldı mı acaba?

şaşkın anne

 • Mi-sun’un hemen sırıtıverişini sevdim. Bir de bir yerde “Nappun (kötü) Tak-goo” diyordu, Tak-goo onu duyunca hemen kıvırmıştı “Pappun (meşgul) Tak-goo” diye 🙂

ben mi daha nelero kadar belli oluyor mu

Ortalıkta Yoo-kyung hiç olmayaydı Mi-sun Tak-goo için ne iyi olurdu. Hayat dolu iki insan, sürekli sırıtır dururlar. Ama Yoo-kyung aklımızı karıştırdı, içimizi burktu, cız ettirdi bizi.

Yoo-kyung denen o kızın saçlarının tüm tellerini birer birer yolmak istedim, ta ki kel kalana kadar. Aslında düşününce kendine uygun olan yolu seçti, o kadar karamsar, nemrut, buz gibi birinin Tak-goo gibi her hücresinden hayat, sevinç fışkıran biriyle ne işi olabilir?

Ayrıca Yoo-kyung Ma-jun’un karakter olarak tıpkısının aynısıydı bence. Nemrut şeyler, nolcak.

 • Bu arada dizinin sonunu gördüğümde ben iyi ki senaryo yazarı falan olmamışım dedim. Çünkü dizi bitmesine yakın habire “Ben olsam dizideki tüm karakterleri öldürürüm artık!” deyip duruyordum 🙂
 • Özel bölüm ise ayrıca şahaneydi. Bomba geyikler vardı. Tak-goo ve Ma-jun’u oynayan oyuncuların da dizi müziklerinde birer şarkıları var, onlardan da söylediler. Ama en bomba olan Han Seung-jae karakterini oynayan adamdı. Dizidekinin aksine acayip lakayt, rahat bir adam. Aşağıda herkese parmaklı çorap tavsiye ederkenki hali: Tüm parmaklarınıza özgürlük verin!

parmaklı çoraplar

 

Dizide Tak-goo herkesin gönlünü bir şekilde çalmayı başarıyordu. En şeytani karakterler bile onunla melek oldu. Kalpleri ısıttı. Çiçekler açtı. Bir dakika yine raydan çıkmak üzereyim. O yüzden hemen bitirmek istiyorum. İzleyin, izletin, gülümseyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: