ANINDA SKANDAL

22 Eyl

Speedy Scandal poster

Bu film kadar her şeyiyle sevdiğim bir film olmamıştı şimdiye kadar. Filmin adını, başlangıcını, oyuncuların hepsini (özellikle Cha Tae-hyun), filmin konusunu, işlenişini, görüntüleri, evi(yine), esprilerin hepsini, bu kadar komik olmasına rağmen cıvıklaşmamasını, karakterlerin tiplerini, seslerini, hatta normalde pek sevmeyeceğim şarkılarını bile sevdim. Normalde mutlaka bir kusur bulurum, gıcık olacak bir şeyler. Tek alışamadığım Cha Tae-hyun gibi çok genç görünümlü bir insanı 35 yaş civarındaymış gibi görmeye çalışmak oldu, ki zaten o da kusur değildi, genç görünüyor olması filmde istenen bir şey.

Filmi henüz izlememiş olanlar, bana kalırsa konuyu bile okumadan hemmen filmi izlemeli, sonra isterlerse gelip yorumumu okumalılar. Ben yine konuyu bile bilmeden izledim, bu sefer filmi arkadaşım getirdiği için filmin adını bile bilmiyordum başlamadan önce. O yüzden en baştan şaşırarak güzel bir başlangıç oldu. Bu filmi sevmeyecek, kötü bulacak kimse olamaz. Çok atraksiyonlar yok ama film boyunca suratınızda gevrek bir gülümseme olacak. Şahsen benim dudak köşelerim kulaklarımdan ayrılmadı hiç. Lütfen izleyin.

Namı diğer “Gwasok Seukaendeul”ün IMBb puanı 7.2 olsa da daha fazlasını hakkettiği kesin. Aralık 2008’de çıkan film ödül manyağı olmuş, hem yerli hem diğer asya ülkelerinden- uluslararası ödülleri var . En iyi film, en iyi yönetmen(Kang Hyeong-cheol) ve özellikle en iyi kadın oyuncu dallarında. Kızın hakkını vermeli, Park Bo-yeong film çekildiğinde 18 yaşında bir çömezmiş. Geleceği pek parlak. 12 Şubat doğum günüymüş, kutlarız 🙂 Maalesef bu filmi de Amerikalılar 2011’de çekecekler, film elden gitmeden izleyiniz.

Konu

Yalnız yaşamakta olan yakışıklı beyimiz Nam Hyun-soo (Cha Tae-hyun) artık bir radyo programı yapmakta olan orta derecede ünlü bir şarkıcıdır. Yalnız yaşamaktadır ve evet, harika bir evi vardır… Bu -benim için- mühim detaydan sonra konumuza gönül rahatlığıyla geçebilirim. Radyo programında insanlar dertlerini anlatmakta, Hyun-soo’da yorum yapıp bazen tavsiyelerde bulunuyor. Bir süre sonra Hwang Jung-nam (Park Bo-yeong) adında bir dinleyicinin gönderdiği hikayesi çok popüler olmaya başlıyor. Hikaye şu; kız babasız büyümüş. Ayrıca bir de oğlu var, ama onu kendi büyütüyor. Bu bekar genç anne bir gün radyo programına telefonla katılıyor ve o gün babasıyla buluşmaya gideceğini söyleyerek tavsiye istiyor.(Bu arada telefondan gelen ses çok uyuz geliyor herkese, mıymıy konuşan bir kız) Hyun-soo da kızı gaza getirecek şeyler söylüyor, mutlaka babasıyla buluşması gerektiğiyle ilgili. O akşam bir de bakıyor ki evinin kapısında 20 yaşlarında bir kızla, onun arkasında 7 yaşında bir oğlan. İşte size skandal. Meğer bu radyodaki kız Hyun-soo’nun ilk aşkı olan ondan yaşça büyük bir kızdan olan çocuklarıymış. Ufak oğlan da Hyun-soo’nun torunuymuş:(hahahah) Buralarda espriler o kadar bomba ki, buraya yazmamın hiç anlamı olmayacak. Mutlaka izlemelisiniz. Tabii ilk reddetmek istiyor bu kızı ama veteriner olan bir arkadaşına DNA testi yaptırıp kızı olduğu kesinleşince beraber yaşamaya başlıyorlar. Elbette bir skandala karışmamak için herkesten gizliyorlar bu durumu. Üstelik herkes bunları sevgili sanmaya başlıyor. Sesi güzel kızımız Hwang Jung-nam’ın radyodaki şarkı yarışmasına katılmasıyla işler daha eğlenceli  bir hal alıyor.

Sevdiğim bölümler

Burayı yazmak ilk defa bu kadar zor olacak, çünkü seçemiyorum, her anına bayıldım.

   • Nam Hyun-soo başlarda iflah olmaz bir adamdı. Reklam çekimleri biter bitmez yanındaki çocuğu fırlatıverişi en beğendiklerimden, gözbebeğim.

 speedy scandal- fotoğraf15

   • Sevgilisini beklerken karşısında kızını bulan Nam Hyun-soo kıza öküzün trene baktığı gibi bakakalmıştı bir süre hahahahahh. Sonra ilk aşkını hatırlayışı, o sırada radyoda kızıyla yaptığı görüşmeler hepsi aklında uçuşuvermişti bir anda. Harikulade anlardı.

speedy scandal- fotoğraf16speedy scandal- fotoğraf17

 • Nam Hyun-soo ile kızı Hwang Jung-nam’ın gerçekten de çok benziyor olmaları da harikaydı. Hık demiş burnundan düşmüş. Hatta bunun üzerine de tartışıyorlar. Adam hiç bana benzemiyorsun nasıl benim kızım olabilirsin diyor. Mesela gözlerin.. Bakıyor ki aynısı. Ama ben gülerken gözlerim hiç gözükmez ki diyor. Sonra kızıyla torunu aynı şekilde gülüp gözleri kaybolunca gülmekten ölüyorsunuz. Zaten o ikisinin bir gülüp bir ciddi duruşları ayrı bir olaydı. Buraya parantez açmazsam ölürüm. Bizim ülkemizde hep böyle bir muhabbet vardır, gülünce gözleri çekikleşen ve kaybolanlara Çinli gibi oldun denir, ya da herkeste bir merak vardır, bu çekik gözlüler gülünce etrafı nasıl görüyorlar diye. Bu esprinin Kore versiyonunu görmek ekstra komikti. Aslında bu atışmanın devamı da var: Mesela burnun.. Aynı olduğunu görüyor. Ama dudakların hiç benzemiyor. Kız diyor ki, işte o konuda çok şanslıyım.. Burada Cha Tae-hyun’a yapılmış bir haksızlık var, onu bunu anlamam 🙂

speedy scandal- fotoğraf3 speedy scandal- fotoğraf4

 • Beraber yaşamaya başladıktan sonra da, adamın radyodaki reytinglerinin düşmemesi için kızın hikayesini göndermeye devam etmesini istiyorlar radyodan. Ama Nam Hyun-soo kız yazarken o kadar çok maydanoz oluyor ki, hatta bir süre sonra hikayeyi kendisi yazmaya başlıyor. Haliyle babayı çok yüce ve iyi bir insanmış gibi göstererek.

speedy scandal- fotoğraf1

 • O bizim uyuz uyuz dolanan kız benim sesim çok güzel deyip duruyordu, he he deyip geçiyorduk. Hakikaten güzelmiş. Nam Hyun-soo’da şaşırıyor.

speedy scandal- fotoğraf2 speedy scandal- fotoğraf5 speedy scandal- fotoğraf8

Başlarda kız özensiz giyindiği için sesine rağmen çok ilgi çekmese de sonradan makyaj yapıp giyinince çok değişiyor(hani programlar olur ya beni baştan yapın diye-öyle bir değişim oluyor), herkesten saygı görüyor. Ülkede çok fazla izleniyor, sesi beğeniliyor.

 

 • Adamımızın torunu(!) Ki-dong (Wang Seok-hyeon) sessiz sakin bir oğlan çocuğu. Garip alışkanlıkları var, uyur gezer ve giysileri bile eski püskü olan bir çocuk için ilginç bir şekilde iyi piyano çalabiliyor. Özellikle uyur gezer olması çok sevimliydi. Kızıyla ve torunuyla beraber geçirdiği ilk gece çok eğlenceliydi. Salonda uyur gezer olan Ki-dong dolanıyor, Hyun-soo’nun üstüne geldikçe adam tırsıyor. Ama birbirlerine alıştıkça nasıl alışkanlıklarına da alıştıkları çok güzel anlatılmış. Başta kızla torun evi çok dağıtıyorlardı, sonradan hep beraber temizlik yapmaya başladılar. Uyur gezerliğe alışması en komiğiydi. Ki-dong yine uykusunda ona doğru gelirken adam eliyle başının üstünden çocuğun yönünü bir hamlede çeviriveriyordu. Başta adam evden çıkmadan bir aynaya bakar sonra çıkardı, sonra bunu torunuyla beraber yapmaya başladı. Başta tuvalet sırası bekliyordu, sonra birbirlerinin giriş çıkış zamanlarına bile alışır oldular. Hepsi o kadar şeker ve seri bir şekilde aktarılmış ki, hayran kaldım.

speedy scandal- fotoğraf6 speedy scandal- fotoğraf11

Ayrıca Ki-dong’un dedesi Hyun-soo’ya sürekli Harabuci(büyükbaba,dede) deyip duruşu harikaydı. Yavaş ve tonlayarak; Harabuci günaydın, Harabuci iyi geceler…

 • Ki-dong’u kreşe götürüyorlar. Girer girmez Hyun-soo kreşin müdiresine aşık oluyor. Torunu Ki-dong’da kreşteki bir kıza. Burası da harika anlatılmış, adam müdireyi gördüğü saspeedy scandal- fotoğraf10hnede başka müzik çalıyordu, bir boy aşağı iniyor kamera, torunun küçük kızı gördüğü sahnede daha çocuksu bir müzik çalıyordu. Bu arada müdire çok hoş bir bayan. Hyun-soo,  müdirenin nelerden hoşlandığını anlamak için tüm gün kreşte onla beraber olan torununu kullanıyor. Yandaki resimde Ki-dong’un kendini gizleme manevrasını görüyorsunuz 🙂

Bir keresinde müdire Ki-dong’un giysilerinin eski olduğunu söyleyince hemen ona yaranmak için gidip pahalı giysiler almıştı. Hatta görgüsüzlüğü abartıp mağazadaki mankenlerin üzerlerindeki giysileri almış, sonraki sahnede mankenleri çıplak görünce ben de gülmeye doymuştum. Yönetmenle ilgili zaten olumlu olan düşüncelerim tavan yapmıştı.

 speedy scandal- fotoğraf9 speedy scandal- fotoğraf7

 • Baba ve damat tanışıyorlar. Kahkahaları koy verdim gitti. Kızımız oğlana çocuk senden diyor. Oğlan adama o zaman sen kimsin diyor. Nam Hyun-soo haliyle çıldırıyor, ben babasıyım, sen nasıl olur da kızımın yanında olmazsın diye çocuğun üstünde tepiniyor.

     speedy scandal- fotoğraf12

 • Ve son şarkı. Aile biraraya gelmiş. Davula da, bizim veterineri oturtmuşlar. Adam benim adımı söylemediler diye kapris yapmıştı. Adı söylenmeden çalmayı reddetti 🙂

speedy scandal- fotoğraf13 speedy scandal- fotoğraf14

 • Şarkı demişken, şarkı yarışmasının finalinde Nam Hyun-soo’nun “Bu şarkım aslında güzeldir, bunu arkanda 50 kişilik koroyla söylediğini düşünsene” hayalini kızı için gerçekleştirişini pek sevimli buldum.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: